Zabawa oraz nauka – powiąż to!

 Zabawa oraz nauka – powiąż to!

Dziecięctwo ludzi wyuczonych w czasie komunizmu znamiennie różni się od życia współczesnych dzieci. Chodzi głównie o otaczające nasze domy sklepy, których oferta niezwykle różni się jeśli przyrównać te dwa okresy. Kiedyś szczytem marzeń był samochodzik albo klocki, najszczęśliwsi mieli kolejki, w pewnych momentach jakieś nadzwyczaj porządne zabawki od rodziny z zachodu. Dziś dzieci dokładnie toną w zabawkach. Zwiększył się dochód mieszkańców, a także ich sposób myślenia. Wszystkie potrzeby młodego człowieka zaspokajane są natychmiastowo. Do wyboru są zabawki, które żądają od dziecka użycia wyobraźni i naśladowania dorosłego życia, takie jak lalki oraz misie.

Poza tym także zabawki ruchome, inaczej samochody, kolejki. Interaktywne gry i zabawki w większości wypadków powstają przy zastosowaniu jakiejś technologii, czego przykładem mogą być roboty. Zabawki można podzielić także ze względu na materiał, z jakiego są wykonane: drzewo, plastik, plusz. Rozmaite, odrębne kulturowo rejony znamionuje inny rodzaj zabawek. Stary kontynent jest w tym względzie jednolita, w Afryce najwięcej zabawek to używane egzemplarze przysyłane z Europy, Japonia natomiast zwłaszcza opiera się na technologiach w innowacyjnych modelach.

Oczywiście produkuje się zabawki przeznaczone dla wyznaczonej płci. Dziewczynki mają trochę inne wymagania wobec zabawek aniżeli chłopcy, właśnie dlatego z myślą o nich projektuje się konkretne typy. Rzecz jasna nie dotyczy to wszystkich małych dziewczynek, niektóre w ogóle nie intrygują się zabawkami skierowanymi do nich. Newralgicznym celem produkcji zabawek dla dziewczyn jest wprowadzenie ich w świat kobiet – tu polecamy tablice sensoryczne. Przy okazji częściej dostrzega się podtrzymywanie stereotypowych oraz później niestety często pojawiających się w dorosłym życiu podziałów. Część cech dziewczynek rzeczywiście uzasadnia wybór takiej a nie innej zabawki, jednakże reszta, pewien scenariusz zabawy, przewidują zaprogramowanie małego umysłu, do przyszłej roli w dorosłości.

W następstwie tego dziewczynki bawią się lalkami – które są zawsze umalowane, o nienagannej szczupłej figurze i lśniących włosach: to stereotypowa interesująca kobieta. Do zestawu z nią nieodzowna jest kuchenka do gotowania oraz żelazko, ponieważ jakkolwiek tym się absorbuje w wolnym czasie. Może ewentualnie być miliarderką, jednakowoż dopiero z przystojnym partnerem-lalką. Wtedy tylko siedzi w jacuzzi lub jeździ luksusowym samochodem. Rzecz jasna są również zabawki nastawione na naukę czynności, a nie odtwarzanie sztucznego modelu życia. I te są o niebo lepsze.

Dodaj swój komentarz