W jaki sposób powinien wyglądać smart dom przyszłości?

 W jaki sposób powinien wyglądać smart dom przyszłości?

Domy zarówno energooszczędne, jak i tak zwane pasywne mają łączne zadanie – maksymalne oszczędzanie energii w trakcie ich użytkowania. Oba te typy domów mają w takim razie w sobie bardzo wiele podobieństw i wspólnych cech, jak chociażby rozmieszczenie pojedynczych pomieszczeń, w zależności od kierunków świata, jak również przeszklenie perfekcyjne ściany południowej obiektu. Jednakże mają i kilka cech odrębnych: domy energooszczędne mogą posiadać dach wielospadowy, natomiast domy pasywne mogą posiadać dach tylko jedno lub dwuspadowy.

W domach pasywnych następuje zupełne zamknięcie przeszkleń w ścianie oraz dachu od witryny północnej, natomiast w domach energooszczędnych przeszklenia tego rodzaju są możliwe, aczkolwiek zredukowane do minimum. Domy energooszczędne mają właściwy współczynnik przenikania ciepła, nie powinien on być znacznie większy aniżeli 0,2 W/(m2K), tudzież w domach z rodzaju pasywnych współczynnik ten jest jeszcze niejako dwukrotnie niższy. Odnośnie wentylacji też są różnice w obu rodzajach domów, w energooszczędnych biegłość odzysku ciepła oscyluje w granicach 70 procent, natomiast w domach pasywnych jest jeszcze większy, bo aż 80 procent.

W dobie kryzysu energetycznego, co kojarzy się choćby z drożejącą coraz bardziej energią i powolnym wyczerpywaniem się kopalin energetycznych na całym globie, projektanci i budowniczowie domów projektują coraz to innowacyjne technologie i rozwiązania, mające za zadanie zminimalizowanie strat energii cieplnej. Zgodnie wobec tego z tymi założeniami domy przyszłości to będą właśnie domy w najważniejszym stopniu energooszczędne, naturalnie zasilane tylko energią odnawialną, jak kolektory słoneczne lub pompy ciepła, wspomagane źródłami energii proekologicznej. Właściwą opcją są inteligentne domy – inteligentny dom zestaw. Takie mieszkania będą przeszklone od południowej, by maksymalizować pobranie ciepła słonecznego, od południowej będą również umiejscowione takie pomieszczenia jak jadalnia czy pokój dzienny, natomiast od północnej garaż, spiżarka i pozostałe pomieszczenia oszczędnościowe, niewymagające wielkiego źródła ciepła do działania.

Kształt domu również będzie jak najprostszy, żeby zminimalizować przestrzenie ścian czy dachu, skąd przecież ucieka najogromniejsza ilość ciepła. Zostanie zminimalizowana ilość mostków termicznych – a w następstwie tego miejsc, gdzie ciepło bezpowrotnie znika, za to wentylacja będzie rozwinięta w sposób bez zarzutu, zapewniając sprawność odzyskiwania ciepła nawet na pułapie 80 procent.

Dodaj swój komentarz