Kontrola urodzeń i planowanie rodziny

 Kontrola urodzeń i planowanie rodziny

Wyślij tę stronę e-mailem do znajomego Drukuj Facebook Twitter Pinterest

Wybór metody kontroli urodzeń zależy od wielu czynników, w tym od stanu zdrowia, częstotliwości uprawiania seksu i chęci posiadania dzieci.

Informacja

Oto kilka pytań do rozważenia przy wyborze metody kontroli urodzeń:

 1. Jak skutecznie metoda zapobiega ciąży? Aby stwierdzić, jak dobrze działa dana metoda, spójrz na liczbę ciąż u 100 kobiet stosujących tę metodę w okresie 1 roku.
 2. Jakie są Twoje odczucia związane z zajściem w ciążę? Czy nieplanowana ciąża przysporzy trudności kobiecie lub jej partnerowi? A może ciąża byłaby mile widziana, gdyby nastąpiła wcześniej niż planowano?
 3. Ile kosztuje metoda kontroli urodzeń? Czy Twój plan ubezpieczeniowy za to płaci?
 4. Jakie są zagrożenia dla zdrowia? Porozmawiaj o tych zagrożeniach ze swoim lekarzem, zanim uwierzysz w to, co słyszysz od innych.
 5. Czy Twój partner jest skłonny zaakceptować i zastosować daną metodę antykoncepcji?
 6. Czy chcesz metody, której potrzebujesz tylko podczas seksu? A może chcesz czegoś, co jest na swoim miejscu i zawsze działa?
 7. Czy ważne jest zapobieganie infekcjom rozprzestrzeniającym się poprzez kontakty seksualne? Wiele metod nie chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową (STI). Prezerwatywy są najlepszym wyborem w zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą płciową. Najlepiej działają w połączeniu ze środkami plemnikobójczymi.
 8. Dostępność: Czy z metody można korzystać bez recepty, wizyty u lekarza lub, w przypadku nieletnich, bez zgody rodziców?

BARIEROWE METODY KONTROLI URODZENIA

 1. Prezerwatywa to cienka lateksowa lub poliuretanowa osłona. Prezerwatywę dla mężczyzn umieszcza się wokół prącia w stanie erekcji. Prezerwatywę dla kobiet umieszcza się w pochwie przed stosunkiem.
 2. Prezerwatywy muszą być noszone przez cały czas podczas stosunku, aby zapobiec ciąży.
 3. Prezerwatywy można kupić w większości drogerii i sklepów spożywczych. Niektóre kliniki planowania rodziny oferują darmowe prezerwatywy. Aby otrzymać prezerwatywy, nie potrzebujesz recepty.

MEMBRANA I CZAPKA SZYJKOWA:

Przepona to elastyczna gumowa miseczka wypełniona kremem lub galaretką plemnikobójczą.

 1. Umieszcza się go w pochwie nad szyjką macicy przed stosunkiem, aby zapobiec przedostawaniu się plemników do macicy.
 2. Powinien być pozostawiony na miejscu przez 6 do 8 godzin po stosunku.
 3. Diafragmy muszą być przepisane przez kobiecą opiekę. Dostawca określi właściwy rodzaj i rozmiar przepony dla kobiety.
 4. Około 5 do 20 ciąż występuje w ciągu 1 roku na 100 kobiet stosujących tę metodę, w zależności od prawidłowego stosowania.
 5. Podobne, mniejsze urządzenie nazywa się czapką szyjną.
 6. Zagrożenia obejmują podrażnienie i reakcje alergiczne na przeponę lub środek plemnikobójczy oraz zwiększoną częstotliwość infekcji dróg moczowych i drożdżaków pochwy. W rzadkich przypadkach zespół wstrząsu toksycznego może rozwinąć się u kobiet, które zbyt długo opuszczają przeponę. Kapturek szyjki macicy może powodować nieprawidłowy wynik testu cytologicznego.

GĄBKA POCHWOWA:

 1. Gąbki antykoncepcyjne dopochwowe są miękkie i zawierają substancję chemiczną, która zabija lub „unieruchamia” plemniki.
 2. Gąbkę zwilża się i wkłada do pochwy, aby zakryć szyjkę macicy przed stosunkiem.
 3. Gąbkę dopochwową można kupić w aptece bez recepty.

HORMONALNE METODY KONTROLI URODZENIA

Niektóre metody kontroli urodzeń wykorzystują hormony. Będą mieli zarówno estrogen i progestagen, jak i samą progestagen. Na większość hormonalnych metod antykoncepcji potrzebna jest recepta.

 1. Oba hormony uniemożliwiają jajnikowi uwolnienie komórki jajowej podczas cyklu. Robią to, wpływając na poziom innych hormonów wytwarzanych przez organizm.
 2. Progestyny ​​zapobiegają przedostawaniu się plemników do komórki jajowej, tworząc gęsty i lepki śluz wokół szyjki macicy kobiety.

Pigułki antykoncepcyjne: mogą zawierać zarówno estrogen, jak i progestynę lub tylko progestynę.

 1. Implanty: Są to małe pręciki wszczepiane pod skórę. Uwalniają ciągłą dawkę hormonu, aby zapobiec owulacji.
 2. Zastrzyki z progestyny, takie jak Depo-Provera, podawane w mięśnie ramienia lub pośladków raz na 3 miesiące.
 3. Plaster skóry, taki jak Ortho Evra, umieszcza się na ramieniu, pośladkach lub innym miejscu na ciele. Uwalnia ciągłą dawkę hormonów.
 4. Pierścień dopochwowy, taki jak NuvaRing, to elastyczny pierścień o szerokości około 5 centymetrów. Jest umieszczany w pochwie. Uwalnia hormony progestynowe i estrogenowe.

Antykoncepcja awaryjna (lub „rano po”): Lek ten można kupić w aptece bez recepty. badania w ciąży

WKŁADKA DOMACYJNA (WKŁADKA DOMACYJNA):

Urządzenie wewnątrzmaciczne

Wkładka domaciczna to małe plastikowe lub miedziane urządzenie umieszczane w macicy kobiety przez jej dostawcę. Niektóre wkładki domaciczne uwalniają niewielkie ilości progestyny. Wkładki wewnątrzmaciczne można pozostawić na miejscu przez 3 do 10 lat, w zależności od używanego urządzenia.

 1. Wkładki domaciczne można zakładać niemal w dowolnym momencie.
 2. Wkładki domaciczne są bezpieczne i działają dobrze. Mniej niż 1 na 100 kobiet rocznie zajdzie w ciążę za pomocą wkładki domacicznej.
 3. Wkładki domaciczne, które uwalniają progestynę, mogą służyć do leczenia obfitych krwawień miesiączkowych i zmniejszania skurczów. Mogą również spowodować całkowite zatrzymanie miesiączki.

STAŁE METODY KONTROLI URODZENIA

Te metody są najlepsze dla mężczyzn, kobiet i par, które są przekonane, że nie chcą mieć dzieci w przyszłości. Obejmują one wazektomię i podwiązanie jajowodów. Procedury te można czasem odwrócić, jeśli ciąża jest pożądana w późniejszym czasie. Jednak wskaźnik sukcesu dla odwrócenia nie jest wysoki.

 

1 Comment

Dodaj swój komentarz